Retro Mobile 2014 – Paříž
Jak tiskové prameny uvádějí, patří výstava historických automobilů a souvisejícího příslušenství konaná zpravidla první únorový týden na výstavišti u Porte Versailles v Paříži mezi nejvýznamnější akce tohoto druhu ve Francii. Můžeme snad organizátory doplnit v tom, že letošní již 39. ročník konaný ve dnech 5. až 9. února se pevně usadil v kalendáři akcí celoevropského dosahu.
Nebyli bychom ani na francouzské výstavě, kdyby v popředí pozornosti nestáli domácí výrobci. Je potěšitelné, že se významné francouzské automobilky hlásí ke svým kořenů a v rámci svých firemních expozic představují různé etapy své historie a s tím souvisejícího vývoje v automobilovém průmyslu. Letošní ročník byl organizován v hale číslo 1 zmíněného výstaviště (každý z posledních ročníků se konal v různé části výstaviště), tedy vše na jedné ploše pěkně vedle sebe. Továrny Citroen, Peugeot i Renault připravily působivé a celkem rozsáhlé expozice. Je zajímavé, že i tito výrobci ukáží ze skutečných počátků výroby minimum a věnují se víceméně vždy již jen produkci poválečné. Ale i tak je velmi zajímavé sledovat vývoj po skončení války a vidět nástup stylistických karosérií využívajících designu k upoutání a získání vlivu na trhu.
Na expozice francouzských výrobců navazovalo několik dalších firemních expozic, jako Mercedes-Benz, Porsche, ale i Škoda, což bylo pro nás milým překvapením. Stylisticky čistá prezentace firemního muzea automobilky Škoda, nabízela návštěvníkům celkem čtyři exponáty, od skutečně nálezového stavu vozu Laurin & Klement až po Škodu Felicii z roku 1959. Toliko tento vůz byl vybaven popiskem, ostatní vystavované vozy nebyly nikterak označeny a značné množství návštěvníků ani nemohlo tušit, jakéže vozy to Škoda vlastně vystavuje, což je velká škoda.
Kromě francouzských, tedy domácích producentů byla výstava věnována již tradičně několika tématům. Předně si začínáme připomínat stoleté výročí zahájení světové války, která se posléze dostala do historie jako první světová válka. Organizátoři připravili zajímavé diorama, tedy jakýsi výsek z tehdejší skutečnosti, když na rozježděném polním terénu byly instalovány tanky, houfnice, ale především dobové nákladní, zásobovací i zdravotní automobily. Dokonce statisté v dobových uniformách podávali výklady a vysvětlovali vystavenou techniku i výzbroj a výstroj.
Dalšími tématy výstavy bylo připomenutí dvou velkých závodníků J.G.Parry-Thomase a sira Malcolma Campbella včetně jejich rekordních strojů Babs a Sunbeam 350 CV, 35 leté trvání závodů Paříž Dakar, krásná expozice závodních vozů značky Alpine, s nimiž závodil francouzský závodník Jean Rédélé, zahrnovala tyto modré vozy z období 1963 – 1978. Renault měl dokonce trojnásobný důvod k oslavám: 100 let slavil typ AG1, který se stal tak řečeným taxíkem pro odvoz vojenských jednotek na frontu k řece Marně. Tento typ totiž ve více jak 10 tisících exemplářích jezdil jako pařížské taxi. Již neuvěřitelných 50 let slavil typ Renault 8 Gordini, jenž se stal skutečnou sportovní ikonou a jehož civilní verzi jsme mohli znát i z tuzemska. A třicet let od uvedení slavil víceúčelový typ Renault Espace, jehož vývoj zde dokumentovalo celkem osm vozidel.
Nelze uvést všechny expozice, výstavy se účastnilo více jak 500 vystavovatelů, nejen automobilek, ale ponejvíce značkových klubů a zájmových organizací, takže můžeme stručně popsat jen několik našich zastavení: zcela nezvyklou výstavu tvořily automobily maháradžů, kteří od dvacátých let minulého století vozidla nejen sbírali, ale nechali si stavět zcela (přinejmenším pro nás Evropany) extravagantní nástavby v duchu indických kulturních pohledů, jak kupříkladu dokumentoval automobil na podvozku Rolls-Royce s karosérií labutě ze sbírek nizozemského muzea Lowman, jiné vozy ze sbírek byly skutečnými unikáty, mohli jste zde obdivovat i Isotta Fraschini typ 8A z roku 1929 anebo Delahaye 135 z roku 1938 s karosérií Figone e Falaschi. Švýcarská společnost Lucas Huni zabývající se restaurováním vozidel představila kolekci vozů Lancia, expozice Porsche uváděla skvělé sportovní vozy 911 GT1 a Spyder 550, expozice Mercedes nabízela mimo jiné Mercedes 115 PS závodní vůz pro Grand Prix Christiana Lautenschlagera z roku 1914, nebo třeba McLaren Mercedes MP4 Davida Coultharda z roku 2000, Ferrari vystavoval skutečně mýtický závodní vůz Ferrari 330 P4 společně s kamionovým přepravníkem Fiat Bartoletti tak, jak byly k vidění v roce 1967 na závodech v Le Mans. Alfa Romeo byla zastoupená typem RL Super Sport z roku 1926 vystavovaným v rámci vozidel maháradžů.
Již pevnou součástí výstavy je i nabídka vozidel na prodej v rámci aukce prováděné společností ArtCurial. Katalog obsahoval více jak pět set položek, z toho téměř dvě stovky vozidel, což samo o sobě tvořilo výstavu uvnitř výstavy, neboť zájemci zde nacházeli vozidla v širokém spektru od u nás tak neobvyklých místních značek jako Delage anebo Delahaye, ale i americké Packard či Rolls-Royce až po tři desetiletí staré Alfy Romeo. Nabízel se i Rolls Royce Silver Cloud z roku 1962, který patřil Charlesi Aznavourovi a následně dokonce Brigitte Bardot. Jiná aukční společnost, Bonhams, organizovala v době této výstavy dražbu zajímavých vozidel ve výstavním paláci Grand Palais na břehu Seiny, kde došlo k několika dražebním rekordům, když se například Ferrari 275/GTB 4 Berlinette z roku 1968 v krásné modři prodalo za více jak dva a půl milionu eur či Bugatti typu 35B dvoumístný roadster grand prix z roku 1929 za 1,6 milionu eur anebo sportovní Delage D6 třílitrový speciál Grand Prix Competition z roku 1947 za více jak jeden milion eur. Je neuvěřitelné zvláště v rámci pořádaných dražeb pozorovat, jaké zajímavé a svou historií plně doložené stroje se stále objevují, a nejen to, ale nacházejí i kupce za uvedené kupní ceny.
Počátek motoristické sezóny výstav historických vozů zpravidla zahajuje pařížská Retro Mobile, která i v letošním vydání neopomněla na domácí motoristickou historii i sportovní legendy, ale která nabídla široký pohled do oblasti historických vozidel, jejich příslušenství, sběratelství, literatury a doprovodných služeb.
© ptc feb 2014 + foto