Již 14. ročník jízdy historických vozidel Okolo Vídrholce
Okrašlovací spolek v Klánovicích uspořádal třetí červencovou sobotu již známou jízdu historických vozidel „Okolo Vídrholce“, čímž se rozumí les zasahující do této pražské městské části. Letos se konal již 14. ročník soutěže vedené po okraji Prahy a přilehlých lokalitách středočeského kraje. Organizátoři sice vyhlásili účast pro historické motocykly a vozidla do roku 1950, ale po dohodě bylo možno předvést stroje i mladších ročníků. Nutno uvést, že vstřícnost pořadatelů je mimořádná a počet vydaných sto startovních čísel neuspokojil všechny účastníky. Ti, na které se již startovní čísla nedostala, neměli ale onu horkou červencovou sobotu špatnou náladu, mnozí jeli soutěžní okruh i bez startovního čísla a možnosti vyhrát nějakou z cen zhruba v desítce kategorií.
Soutěž zahrnuje zhruba 50 kilometrový okruh se zastávkou na rozlehlém statku v obci Škvorec, kde účastníci soutěže plnili sportovní úkoly a prošli náročným kvízem více otázek souvisejících s motorismem v naší zemi. Cestou byla připravena ještě kontrola, kdo ji neminul, získal zde dvě hesla, jež se uváděla při dojezdu do cíle.
Proslulost této veteránské soutěže spočívá i v tom, že každý zaregistrovaný účastník obdrží plaketu, která se stává cennou sběratelskou trofejí.
Na této jinak poměrně malé akci je vždy udivující nejen počet účastnících se posádek, ale velká rozmanitost prezentovaných strojů. V první řadě je nutno zmínit celou kavalerii traktorů, které již tradičně zahajují startovní pole. Nadšenci pro vojenskou techniku zde mohou vidět jak posádky na amerických jeepech doplněných dalšími i bojovými vozidly, tak i posádky na vojenských motocyklech ruské, resp. sovětské výroby. Letos nechyběl ani velmi pěkně zrenovovaný nákladní automobil IFA z roku 1962, který se v představeném provedení vyráběl ale již od roku 1945. V motocyklech byly zastoupeny jak předválečné stroje BSA, Indian, ale i Praga, z poválečných let dominovaly hlavně Jawy.
V sektoru automobilů byly k vidění vozidla od roku výroby 1917, kupříkladu jako Cadillac, tato značka měla i zastoupení ve velkém kabrioletu Eldorado z šedesátých let minulého století. Značka Tatra byla asi zastoupena nejsilněji, k vidění zde byly jak limuzíny z 20. a 30. let minulého století, tak i mnoho otevřených vozů. Velkou pozornost na sebe poutala jahodově červená Jawa z roku 1936 ve velmi hezkém zrenovovaném stavu, tmavě vínová Alfa Romeo řady 6C z roku 1939 s karoserií velké limuzíny. Rovněž velkou rodinu tvořily vozy značky Aero, které zde byly k vidění v mnoha barevných kombinacích a vybaveních. Nechyběl ani Fiat typ 541 v neobvyklé jasné žluté, dokonce byl k vidění Fiat vyráběný licenčně jako Fiat-Simca.
Ostatně německý Mercedes zde měl zástupce vyrobené na konci třicátých let až po dvoubarevné kupé MB 220 SE řady W 111 z roku 1962, soutěže se účastnil i otevřený model SL (typ R 107) z osmdesátých let. Zajímavostí byl jistě unikátní Lotus Elan Plus 2 v originálním provedení a výbavě v okrové žluti z roku 1970, který byl původně vyroben jako uzavřené kupé a následně autorizovanou dílnou přestavěn na kabriolet, kterých bylo vyrobeno jen 260 kusů.
Úskalí všech úkolů a otázek zvládla jako nejlepší paní Eva Štrundlová na voze MG B v krásné britské závodnické zeleni z roku 1969. Ale v cíli měli radost všichni účastníci. Organizátoři uspořádali pohodovou jízdu plnou příjemných zastavení a hezkých rozhledů do okolní krajiny, to vše za pěkného slunečného a skutečně letního počasí. Tato akce je o to zajímavější, že v hlavním městě a jeho okolí se tolik neformálních akcí, setkání a prezentací kupodivu nekoná.
Jedním z utajovaných hesel, které bylo posádkám a účastníkům sdělováno na průjezdní kontrole, bylo „Nashledanou v příštím roce“, což velmi rádi v závěru opakujeme a můžeme již jen dodat, že se na další ročník veteránského setkání v této okrajové pražské městské části plné zeleně a zajímavého okolí těšíme už dnes.
© PTC 2013, foto autor