Svět podle BMW
Parafrázuji nadpis dle klasika, ale zároveň nabízím překlad názvu instituce. Touto reportáží zahajujeme malý seriál o muzeích automobilových značek, výrobců motocyklů a automobilů a vůbec automotivního průmyslového odvětví.
Dnes vás zavedeme do bavorské metropole Mnichova. Hned u městského vnitřního okruhu naproti Olympijskému parku sídlí vedení automobilového koncernu BMW, které snadno rozpoznáte podle jeho charakteristické správní budovy ve tvaru čtyřválce. Ovšem hned v okolí vznikl Svět BMW, německy BMW Welt, který zahrnuje novou budovu prezentující současnou výrobu, autopříslušenství, módní a sportovní doplňky, místo pro předávání vozů zákazníkům, a dále budovu firemního muzea, do níž se pohodlně dostanete po mostní lávce z této hlavní budovy.
Automobilka BMW přehledně dokumentuje svou historii na mnoha zajímavých exponátech a nezříká se přihlásit se ke své původní výrobě – výrobě leteckých motorů. Velkou část úvodní expozice tvoří kolekce motocyklů, počínaje skutečnými začátky z dvacátých let minulého století v podstatě až po současnost. Ale důraz stálé expozice je kladen již na automobily. Návštěvníci se seznámí s procesem výroby od návrhů až po dřevěné modely, ale i s dobovými propagačními materiály, reklamou a výsledky z různých sportovních podniků, a to nejenom evropských.
Návštěvník zde v roli diváka i posluchače multimediálních prezentací postupuje chronologicky. Dokumenty jsou doplněny automobily příslušných časových etap, takže výlet časem je zde zcela reálný. Automobilka se nevyhýbá ani úseku historie zahrnujícímu období druhé světové války a toto komplikované téma je prezentováno s korektním hodnotícím výkladem. Při postupování celou expozicí vám neunikne ani to, že mnoho již vystavovaných exponátů potkáváme v běžném silničním provozu nejen v Německu, ale jistě i na našich silnicích. Mnoho řidičů takových vozidel si pravděpodobně ani neuvědomuje, že má předmět sbírkové hodnoty a doklad někdejší kulturní epochy i technické dovednosti, vždyť jim slouží ke každodenní činnosti.
Organizátoři vedle stálé expozice nabízejí i měnící se aktuální výstavy. Jednou z prvních tematických výstav, kterou jsem zde mě možnost shlédnout, byla výstava designu na sportovních automobilech BMW. Je až s podivem, jaké umělce lákala možnost, zformulovat barevný a estetický design vozidla, tehdy se jednalo zejména o sportovní kupé řady 6 „pomalované“ známými umělci a osobnostmi. Ale tentokrát je tematická expozice věnována značce Rolls-Royce, patřící dnes do skupiny BMW.
Samostatná výstava s názvem „Strive for Perfection“, tedy usilování o dokonalost, nabízí v retrospektivě necelou třicítku vozidel této vysoce uznávané a proslavené značky. Návštěvníkovi výstava nabízí několik sekcí: zahajuje přehledem počátků výroby po třicátá léta, pokračuje etapou třicátých až šedesátých let, šedesátých až devadesátých let a končí 21. stoletím. Rolls-Royce Phantom III z roku 1927 tvoří důstojnou vstupní kulisu, Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1914 dokumentuje počátky značky. Rolls-Royce 20/25 HP v provedení Sedanca de Ville karosářského podniku H.J.Mulliner z roku 1935 ilustruje vrchol třicátých let. Stroj je vybaven šestiválcovým motorem s řadovým uspořádáním válců o celkovém objemu 3.669 ccm dodávajícím sílu 90 koní při 2400 otáčkách za minutu, což dovolovalo maximální rychlost až 123 km za hodinu.
To Rolls-Royce Phantom IV karosárny Hooper z roku 1952 rovněž v provedení Sedanca de Ville je již vybaven osmiválcovým řadovým motorem o obsahu 5675 ccm dodávajícím 165 koňských sil při 3750 otáčkách za minutu s tím, že výrobce maximální rychlost neuváděl.
Rolls-Royce Silver Shadow karosárny ParkWard a H.J.Mullinera z roku 1969 s karosérií dvoudveřového saloonu disponuje osmiválcovým motorem do V o objemu 6230 ccm a síle 200 koní při 4200 otáčkách za minutu s rychlostí kolem 200 km za hodinu a dokumentuje závěr šedesátých let.
Rolls-Royce Phantom Limousine vyráběná od roku 2003 spolu s Rolls-Roycem Phantom Coupé z roku 2012 uzavírají přehlídku pohledem na soudobé automobily. Celá výstava je doplněna o řadu dalších dokumentů, ať již historických záběrů, návrhů jednotlivých karosářských závodů, ale i doplňků, předmětů výbavy a příslušenství, takže návštěvníkovi poskytne vhled do historie i současnosti této vysoce prestižní automobilové značky, vyhrazené nejvyšší náročnosti a exkluzivitě. Motto výstavy „usilujeme o dokonalost“ je tak adekvátně doloženo a nezbývá než věřit, že se to vystavovatelům a hlavně výrobci i nadále daří beze zbytku plnit.
Pokud vás přehled vozů tohoto výlučného výrobce zaujal a rádi byste na vlastní oči na jednom místě shlédli popsanou výstavu, můžete se přesvědčit sami, výstava zde trvá až do března roku 2014.
© PTC 2013